Ağır Yük Raf Sistemleri Nelerdir? Hafif Yük Sistemleri İle Farkı

AĞIR YÜK RAF SİSTEMLERİ NELERDİR? HAFİF YÜK SİSTEMLERİ İLE FARKI

Ağır Yük Raf Sistemleri Nedir? Hafif Yük Sistemleri ile Farkı

Ağır yük raf sistemleri; depolarda paletli ya da metal sandıkların depolama noktasında sık sık kullanılan raf sistemleri olarak bilinir. İş yerlerinde maksimum düzeyde depolama alanı sağlar. Bu sayede de depoların daha ergonomik şekilde kullanılmasına olanak tanır.

En fazla tercih edilen raflar arasında ağır yük raf sistemleri ön sıralarda yer alır. Özellikle sanayi firmaları tarafından depo alanlarında bu sistem yoğun şekilde tercih edilir. Boyutları birbirinden farklı olan ve ağırlığı yüksek paletlerin istiflenmesinde konusunda bu sistemler ile son derece caziptir. Bu sayede depo alanlarından ekstra fazla düzeyde faydalanma imkanı elde edilir. 

Ağır yük raf sistemleri ile birden fazla palet yan yana şekilde depolanabilir. Aynı zamanda bu raf sistemlerinde yer alan ayakların profil bölümlerinde delikler yer alır. Bu delikler sayesinde traverslerin yükseklik ayarları da pratik biçimde yapılabilir. Raf ve depo konusunda bu sistemler, pek çok açıdan avantaj sağlar. 

Ağır Yük Raf Sistemleri Nedir? 

Depolama konusunda ağır aynı zamanda büyük ebatlı ürünlerin depolanmasını son derece kolay biçimde yapıldığı ağır yük raf sistemleri; hem paletli hem de paletsiz şekilde tercih edilir. Firmaların en fazla tercih ettiği raf sistemleri arasında ilk sıralarda yer alan ağır yük raf sistemleri, oldukça avantajlı bir seçim kabul görülür. Ağır ürünlerin hem düzenli hem de sağlam biçimde istif edildiği bir sistemdir. Ağır yük raf sistemleri, aynı zamanda ayarlanabilir bir sistem üstüne kurulur. Bu sistemde rafların üstüne koyulan yükler, uzun ömürlü kullanım sunar.

Yüksek irtifalı özelliğe sahip ve yük taşıma konusunda son derece dayanıklı raf sistemlerin tercih edilmesi depo maliyetlerini büyük oranda azaltır. Bu sayede ağır tonajlı pek çok ürünün depolanmasında büyük kolaylık sunar. Aynı zamanda bu ürünlerin tümünün hem düzenli hem sağlam biçimde istiflenmesi de ekstra cazip bir durumdur. Üreticiden tüketiciye kadar devam eden bu süreçte ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak tanır. Bu açıdan ilgili raf sistemleri büyük kolaylık sağlar.

 
ağır yük raf sistemi

Hafif Yük Raf Sistemleri Nedir?

Hafif yük raf sistemleri; hafif mini rack raf sistemleri olarak da adlandırılır. Bu sistemler; yüksek oradan yük taşıma kapasitesine ihtiyaç duyulmayan, orta ve hafif biçimde adlandırılabilecek yüklerin taşınması amacıyla tercih edilir. Bu sistemdeki her bir rafın yük taşıma oranı yaklaşık 300 ile 350 kg arasındadır. Hafif ve orta yük raflar, kaliteli malzemeler ile dizayn edilir. Bu sayede uzun kullanım sunar.

Hafif yük raf sistemlerinin özelliklerini aslında kullanılacak olan malzemelerin ebat, ağırlık ve depo alanı mimarisi gibi detaylar belirler. Bütün bu unsurlar göz önüne alınıp hem ölçü hem de malzeme kesitlerinin tespit edilmesi gerekir. Hafif yük raf sistemlerinin en önemli özelliği de montaj sırasında hiçbir şekilde bağlantı elemanı kullanılmamasıdır.

Hafif yük raf sistemlerinde kullanılan rafların tümü elektrostatik toz boyama işlemi ile boyanır. Yağ alma ve pasivasyon gibi işlemlerin ardından boyama aşamasına geçilir. Ürünler bu aşamada 200 derecede fırınlanır. Raf noktasında farklı renk alternatifleri de mevcuttur.

Doğru Depo Raf Sistemlerini Tercih Edin

Depolar için doğru raf sistemlerinin tercih edilmesi, son derece önemli bir konudur. Bu nedenle seçim aşamasında dikkatli olmakta fayda vardır. Gerekli unsurlar göz önünde bulundurulduğu zaman en doğru seçimi yapmak mümkün hale gelir. Seçim aşamasında ise sistemlerin detaylı biçimde incelenmesinde fayda vardır.

Ağır Yük Raf Sistemleri Neden Tercih Edilir?

Ağır yük raf sistemleri, farklı ihtiyaçlar kapsamında değişik isimler ile anılır. Bu noktada depoların kullanım amacı, depoda istiflenecek olan ürünlerin çeşitliliği, ağırlığı ve ebatları bu sistemlerin çeşitlenmesine imkan sağlar. Bu noktada da ağır yük raf sistemleri paletli veya paletsiz şekilde çeşitlenir. Paletli ya da paletsiz raflar, ağır tonajlı şekildeki ürünlerin depolama aşamasında sık sık tercih edilir. Aynı zamanda deponun son derece verimli bir şekilde kullanılması için de büyük oranda etkili olur.

Ağır yük raf sistemleri; yalnızca ürünlerin depolanması amacıyla tercih edilmez. Aynı zamanda ürünlerin depolama alanı içinde de kolay bir şekilde bulunması sağlar. Tüm bunların yanı sıra pek çok firma, son dönemlerde depolarını ürünlerin incelenip geniş kitleler tarafından tanınması amacıyla müşterilerine açar. Bu nedenle depolama alanında tercih edilen raf sistemlerinin hem düzenli hem de tertipli şekilde düzenlenmesi müşteri memnuniyeti noktasında büyük önem taşır.

Hafif Yük Raf Sistemleri Neden Tercih Edilir?

Hafif yük raf sistemleri, hem orta hem de küçük hacme sahip ürünlerin depolanması noktasında kullanılmak için en ideal seçenekler arasında yer alır. El ile ulaşılabilecek her çeşit malın istiflenmesine noktasında uygundur. Ürünleri uygun şekilde ve istenilen ölçülerde dizayn edilir. Aynı zamanda kullanım kolaylığı ve alanda düzen sağlar.

Hafif yük raf sistemleri, stoklanacak ürünlerin yükleme boşaltma işlemlerinin herhangi bir istif aracı olmadan manuel şekilde yapılmak istenildiği durumlarda daha fazla tercih edilir.

Hafif yük raf sistemleri, modüler anlamda ayaklara kanca ile birleştirilmiş olan ana taşıyıcıların yani traversin üstüne koyulan tablalardan meydana gelir. Sistemin geçmeli bir yapıya sahip olması aynı zamanda tasarımı sayesinde montaj ya da de-montaj işlemini ek ekipmana gerek duyulmadan kolayca yapılmasına imkân sağlar. Hafif ya da orta ağırlıktaki ürünler için en ideal sistemlerden biri olarak ön plana çıkar.

Hafif Yük ve Ağır Yük Raf Sistemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hafif yük raf sistemleri; ofis, soğuk oda, perakende satışların yapıldığı ortamlar ve depolama alanları gibi farklı uygulamalar için idealdir. Daha küçük ya da büyük fakat son derece hafif uygulamalar için tercih edilir. Aynı zamanda bu seçenek; uygun maliyetli ve hafif hizmet cıvatalı bir sistem türüdür. Ağır yük raf sistemlerine oranla daha az maliyet gerektirir. Her bölme için gerekli olan yükseklik oranına göre raflar kolay bir şekilde ayarlanabilir.

Hafif Yük ve Ağır Yük Raf Sistemleri Modelleri

Raf koruma noktasında son derece önemli bir konuma sahip olan hafif yük ve ağır yük sistemleri geniş skalada sunulur. Ürünlerin her biri farklı boyut ve özelliklere sahip olabilir. Aynı zamanda renk skalası da fazlasıyla geniştir. Bu sayede depo alanına uygun seçenekler bulmak oldukça kolaydır.