Depo Raf Sistemleri İçin En Uygun Seçimi Nasıl Yapabilirsiniz?

Depo Raf Sistemleri İçin En Uygun Seçimi Nasıl Yapabilirsiniz?

Depo raf sistemleri herhangi bir depo yönetim sisteminin önemli bir bileşenidir. Malların depolanması için güvenli bir platform sağlar. Bu yüzden depolama için öncelikle depolama ihtiyacı belirlenir. Bu ihtiyaca göre depo alanı, depo özellikleri, depo raf sistemlerinin yük kapasiteleri gibi özelliklere bakarak en uygun seçim yapılır. 

En yaygın depo raf sistemi türü, forklift erişimli depo raf sistemidir. Bu sistem, duvara veya tavana monte edilmiş bir dizi raftan oluşur. Forklift erişimli depo raf sisteminin bir dezavantajı çok verimli olmamasıdır. Çalışanların raflarda yüksekte depolanan ürünlere ulaşması zordur. Böylelikle forkliftler aynı anda yalnızca bir rafa erişebildiğinden, öğeleri depo içinde taşımak da zaman alıcı olabilir. Bu nedenle birçok depo artık daha fazla verimlilik ve esneklik sunan daha gelişmiş raf sistemlerine yöneliyor. Bu gelişmiş raf sistemleri otomatik depolama ve geri alma sistemi sunar. 

Ürün ve mal paletlerini yüksek yoğunluklu depolama raflarına taşımak için bilgisayar kontrollü vinçler kullanır. ASRS sistemleri, nispeten küçük bir alanda büyük miktarda envanter depolayabilir ve öğeleri hızlı ve doğru bir şekilde alabilir. Hız ve verimliliğin yüksek olduğu hacimli ve yüksek hızlı depolar için idealdir. Diğer bir tür ise mobil raf sistemidir. Bu sistem, raylar üzerine monte edilmiş raf sıralarından oluşur ve gerektiğinde birbirine yaklaştırılmalarına veya uzaklaştırılmalarına olanak tanır. 

 

Mobil raf sistemleri, her raf sırası arasında koridor ihtiyacını ortadan kaldırdığı için, statik raf sistemlerine kıyasla depolama kapasitesini %80’e kadar arttırabilir. Genel olarak seçilen raf türü ne olursa olsun deponun ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanması önem taşır. Depolanan ürünlerin ağırlığı, boyutu ve erişme sıklığı gibi faktörler raf seçiminde bir etkendir.

Sektörünüze Göre Neye İhtiyacınız Olduğunu Tespit Etmelisiniz

Kaynak seçimi, herhangi bir işletmenin başarısı için son derece önemlidir. Ancak sektöre özgü gereksinimlerin dikkate alınması, doğru kaynakların seçilmesinde özellikle önemlidir. Bu nedenle, bir işletmenin hangi kaynaklara ihtiyacı olduğuna karar verirken, sektörün benzersiz taleplerini dikkate almak büyük önem taşır. 

Öncelikle neye sektöre göre ihtiyaçların tespit edilmesi için sektörün faaliyetlerinin detaylı bir analizi yapılması gereklidir. Bu analiz sonucunda hangi alanlarda gelişim sağlanması gerektiği, hangi beceri ve kaynaklara ulaşılması gerektiği ortaya çıkar. Başarılı bir işletmenin kilit noktası sektöre ve analizlere göre yapılan kaynak seçimidir. Sektörde öne çıkmak ve müşteri taleplerini en güzel şekilde karşılayabilmenin yollarından biridir. 

Depo Verimliliğinizi Artırmalısınız

Depo verimliliği söz konusu olduğunda öne çıkan birkaç faktör vardır. Yapılması gereken önceliklerden biri deponun verimli bir şekilde stoklanmasıdır. Bu verimli stoklama şirketin zamandan ve paradan tasarruf etmesine olanak tanır. Diğer bir faktör ise depo organizasyonunu iyileştirilmesidir. Depolanan ürünlerin ve malların ihtiyacına göre raf sisteminin oluşturulması öne çıkar. 

Depo Raf Sistemleri Fiyatları Nasıldır?

Depo raf sistemlerinin maliyeti genellikle çeşitli faktörlerden etkilenir. Bir depodaki malzemelerin boyutu ve türü, düzeni, kullanılan teknoloji ve raf sisteminin türü, fiyatların belirlenmesinde kritik bir rol oynar. 

Forklift erişimli depo raf sistemi, otomatik depo raf sistemi veya bir mobil depo raf sistemi farklı fiyatlandırma modelleri kullanabilir. Bunun yanı sıra farklı markalar, malzeme kalitesi, yük kapasitesi, montaj işçiliği ve diğer ek hizmetler de fiyatları etkileyebilir. Bu faktörleri göz önünde bulundurularak firma ihtiyaçlarını karşılayan doğru depo raf sistemini seçmek çok önemlidir. 

Genellikle bir depo raf sistemi için fiyatlar, depo alanı başına metrekare fiyatı veya birim raf başına olarak belirlenir. Bu nedenle her depo için farklı bir fiyatlandırma modeli kullanılır. Tüm işletmeler için işlevsel ve uygun maliyetli bir depo raf sistemine yatırım yapmak depolamadan alınan yönetimsel bir verim için çok önemlidir. Temesist hakkımızda sayfası üzerinden kapsamlı bilgi alabilirsiniz.