Endüstriyel Raf Modelleri Nelerdir?

Üretim, nakliye, lojistik ve depolama gibi ilgili tüm süreçler, endüstriyel rafların sunduğu optimizasyona ile doğrudan ilişkili bir haldedir. Son zamanlarda konstrüksiyon, endüstriyel raflar ve yük rafları; hem robotik hem yapay zeka hem de bilgisayar biliminin teknolojik potansiyeli sayesinde fazlasıyla gelişmiş durumdadır. Her bir raf modeli, manuel ve otomatik depolama arasında geçiş köprülerinin oluşturulmasına büyük oranda katkıda bulunur.

Endüstriyel raflar; ürünleri, malları ve malzemeleri depolamaya yönelik dizayn edilir. Tasarımların çoğu metal yapı halindedir. Modern endüstriyel raflar, bir şeyleri depolama işlevlerinin yanı sıra ürünleri daha sonrasında taşımak için düzene sokma konusunda da bir destek görevi görür.

Raf sisteminin konfigürasyonu, depolanmış olan malzemeleri işlemek amacıyla bir koridor ağı oluşturur. Bu sayede endüstriyel depo içindeki alanı tam anlamıyla tanımlar. Endüstriyel raflar; genel olarak yük kirişleri ya da raf panelleri, destek çubukları, sıra ara parçaları ve koruyuculardan meydana gelir.

Sabit Raf Modelleri

Depo raf sistemleri arasında endüstriyel tasarımlar her zaman önemli bir yere sahiptir. Sabit raf modelleri, adından anlaşılacağı üzere sabit bir şekilde konumlandırılır. Her zaman yoğun rağbet gören depo raf sistemleri arasında ilk sıralarda yer alır. Hem kaliteli hem de dayanıklı malzeme seçimi sırasında uzun ömürlü bir kullanım sunar.

Sabit raf modelleri, metal malzeme yapıları sayesinde sorunsuz bir deneyim yaşatır. Depolarda ürünlerin istiflenmesi için çoğu zaman raflara ihtiyaç duyulur. Raflar, bu noktada son derece geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Dolayısıyla her ihtiyaca yönelik bir seçenek bulmak mümkündür. Sabit raf modelleri de bu noktada yoğun ilgi görür.

Sabit raf modelleri, maliyet açısından da büyük avantajlar sunar. Hemen her açıdan cazip olan bu seçenekler ile ilgili merak edilen her detaya sayfamızdan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Mobil Raf Modelleri

Mobil raflar, depolanmış olan paletleri bireysel şekilde erişilebilir halde tutar. Aynı zamanda kompakt depolama sağlar. Depolama alanı pahalı olduğu zaman ve özellikle soğuk havalarda, mobil raf modelleri son derece ideal bir çözümdür. Mobil raf sistemlerime P&D konumlarının ilave edilmesi, depo verimlilik oranını ekstra artırabilir. Bu durum ise yatırımın daha yüksek oranlı bir geri dönüşüne sebebiyet verebilir.

Her hareketli yapıdaki raf ve saklama sistemi, geleneksel palet raf sistemlerine oranla %90’a kadar kapasite artışı sağlayabilir. Bu sayede aydınlatma, soğutma ya da ısıtma maliyetlerini büyük oranda düşürebilir.

Palet Raf Modelleri

Palet raf modelleri; hem paletli hem ağır tonajlı malzemelerin tercih edildiği endüstri kuruluşlarının depolarında sık sık kullanılır. Palet raf modelleri, yüksek hacme ve ağırlığa sahip olan ürünlerin taşıma araçlarıyla kolay biçimde depolanabilmesini mümkün kılar. Ağırlık oranı fark etmeksizin kolay bir şekilde istiflenen sistemler arasında ilk sıralarda palet raf modelleri yer alır. Depo alanından yüksek oramda verim alma imkânı sunan bu sistemlerde, transpalet ya da forklift gibi araçlar dahi rahatlıkla sürülür.

Palet raf modelleri, yüksek dayanıklılık gücü sayesinde pek çok ağırlığı taşır. Bu durum da iş güvenliği açısından son derece güvenli bir ortam oluşturur. Palet raflar, her çeşit genişliğe ve büyüklüğe sahip olan depolara kolayca uygulanabilir.

Kutu Raf Modelleri

Kutu raf modelleri; pek çok sektörden firma için son derece ideal bir çözüm oluşturur. Bu modeller, depo organizasyonlarında yaşanan sorunları minimum orana indirir. Ayrıca zamandan tasarruf imkânı sunar. Sektör fark etmeksizin toptan ürün istifleyen firmaların yanı sıra lojistik, elektronik eşya ya da yedek depolayan firmalar için dahi sıklıkla tercih edilebilir.

Kutu raf modellerinin tercih edilmesinin en temel sebeplerinden biri ise yeniden projelendirilip genişletilebilir yapıda olmasıdır. Kutulu raf modellerinin 3 farklı çeşidi vardır. Bunlar; sipariş hazırlama raf modelleri, mezanin raf sistemi ve kutulu kayarsa raf sistemi şeklindedir.

Raf Konteyner Modelleri

Raf konteyner modelleri de son dönemlerde yoğun rağbet görür. Bu sistemler, depolama mekaniğinin diğer tarafı şeklinde kabul edilir. Çoğu zaman otomatik çalışma sistemine sahiptir. Bu nedenle, yapıları da genelde insan müdahalesinden bağımsız şekildedir. Bu tip raf modelleri, depolamayı mümkün olduğunca optimize etmek amacıyla oluşturulur. Son derece yenilikçi bir sistemdir. Ürünlerin konumlandırılıp sıralanması bu modeller ile akıllı biçimde gerçekleştirilir. Bu durum ise endüstriyel ortamda güvenliği büyük oranda arttırır.

Raf konteyner modelleri ile depolarda pek çok açıdan avantaj elde etmek mümkündür. Temesist ile bu sistemlerden başarılı biçimde faydalanma imkânı söz konusudur. Uzmanlarımız size en iyi çözümleri sunarak efektif sonuçlara ulaşmanıza olanak verir.

 

İşinize Uygun Raf Modelini Nasıl Seçmelisiniz?

Doğru raf modeli seçimi için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. İhtiyaçlara uyacak en iyi depo raf modelleri için araştırma yaparken mevcut alan, bütçe, belirli ürün gereksinimleri, depolanması gerek görülen mal sayısı ve paletlerin zaman geçtikçe değiştirilmesi gerekip gerekmediği gibi son derece önemli konuların göz önünde bulundurulması önerilir.

Hızlı bir depolama sistemine ihtiyaç duyuluyor ise sipariş toplama depo raf sistemleri; sunulan ürünlerin türüne, bu malzemelerin ne şekilde sipariş edildiğine ve nasıl paketlendiğine bağlıdır. Palet, kutu ya da parça seçimi fark etmeksizin toplama gereksinimlerinin depo raf modelleri seçimi üzerinde büyük oranda etkisi vardır. Doğru bir seçimle depolarda maksimum oranda verim elde etmek mümkündür.