Gıda & İçecek Sektörü İçin Depo Raf Sistemleri

GIDA & İÇECEK SEKTÖRÜ İÇİN DEPO RAF SİSTEMLERİ

Gıda ve içecek sektörü için depo raf sistemleri özel ihtiyaçlara sahip bir sistemdir. Bunun sebebi ise gıda ve içeceklerin hem yüksek hacimli hem de çeşitli ürünler olmasıdır. Bu ürünlerin yönetimi için sistemli bir depoya sahip olması gerekir. 

 

Depo alanının dizaynı stoklama kapasitesini dengelemek ve şirket verimliliğini artırmak için oldukça büyük önem arz eder. Bu nedenle gıda ve içeceklerin depolandığı alanda uygun raf seçimi yapmak, ürün yönetiminin ilk adımıdır. Bununla birlikte kurulan raf sistemleri ile işletmelerin iş yükü hafifler. Aynı zamanda hem gıdaların hem içeceklerin kontrolünün sağlanması kolaylaşmış ve stok kontrolü daha disiplinli hale gelmiş olur. Firma olarak atılan bu ilk adımda müşterilerimiz için en iyi planlamayı yaparak destek oluyoruz.

Gıda ve İçecek Sektöründe Depo Raf Sistemleri Neden Önemlidir?

Gıda ve içecek sektöründe depo raf sistemleri oldukça önemlidir. Bunun başlıca sebeplerinden biri ise farklı ürünlerin bir arada yer alması ve farklı tüketim tarihlerine sahip olmasıdır. Aynı zamanda tüm ürünlerin saklama koşulları da birbirinden farklıdır. Bu sebeple kurulan raf sisteminin tüm gıda ve içeceklerin içeriği bilinerek kurulup ona göre yerleştirilmesi gerekir. 

Tüm gıda ve içeceklerin son tüketim tarihi ile birlikte uygun olan saklama koşulu göz önünde bulundurularak depolanması ayrıca depoda çok fazla bekletilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra tüm ürünler ambalajlı olduğu için kurulan sistemin ambalajlara zarar vermemesi gerekir. 

Alelade istifleme yönteminde ambalajlar zarar görebileceğinden, depo raf sistemi bu konuda oldukça önemlidir. Hijyenin de büyük önem arz ettiği gıda ve içecek sektöründe, depo raf sisteminin kolay temizlenebilir materyallerden yapılması gerekir. Aynı zamanda olası bir felakete karşı da dayanıklı malzemelerin kullanılması şarttır. Tüm bu şartlara uygun yapılan depo raf sistemlerinin kurulması, işletme için büyük avantaj saplar. Verimliliğin arttığı işletmede düzenli sistemler sayesinde iş yükü azalırken, ürün giriş ve çıkışı artar. Bu durum da işletmeye büyük kazanç sağlar. 

Gıda ve İçecek Depolama için Optimal Depo Raf Sistemleri Nasıl Tasarlanır?

Gıda ve içecek depolama için optimal depo raf sistemleri kurulması büyük önem arz eder. Hem stoklama hem de aynı kategorideki ürünlerin sitemli bir şekilde yerleştirilmesi bu raf sistemi sayesinde mümkün olur. Gıda ve içecek sektörü çok farklı ve hayati bir sektör olduğundan en uygun depo raf sistemi FIFO raf sistemidir. First In First Out açılımına sahip olan FIFO ilk giren ilk çıkar anlamına gelir. İlk giren ilk çıkar depo yapısı gıda sektörü için oldukça önemlidir. 

Son kullanım tarihine sahip gıdalarda, tüketim tarihi yakın olan ya da ilk istiflenen malın ilk çıkan olması önce halk sağlığı sonra ise işletme için büyük ölçüde bir öneme sahiptir. Bu sistem sayesinde ürünlerin zayi olmadan halka sunulması ve daha küçük işletmelere vaktinde satışının yapılması sağlanır. İlk giren ilk çıkar mantığına uygun depo raf sisteminin kurulmasında kayar raf sistemi başrol oynar. Paletli bir sisteme sahip olan bu raf sisteminde ürünler ters yönden yüklenir. Yine ters yönden boşaltılır. Temesist olarak gıda ve içecek sektöründe depo raf sistemleri için en uygun olanı tasarlayarak sunuyoruz.

Depo Raf Sistemleri ile Depolama Verimliliği ve Süreç Otomasyonu

Depo raf sistemi projeleri, gıda ve içecek sektörü dâhil olmak üzere tüm işletmeler için büyük avantaj sağlar. Bu sistem sayesinde depolama alanlarında kapasite artar. Ürünler düzenli bir şekilde sıralanır. Büyük hacme sahip olan ürünler, farklı raflarda depolanarak saklanır. Bu ürünlere kolay ulaşımı sağlar. Bunların yanı sıra depo raf sistemi sayesinde stok takibi oldukça kolaylaşır.

 Sistemde bulunan yazılım, barkod okuyucular ile girişi ve çıkışı yapılan ürünlerin işletme kayıtlarına düşmemesi mümkün değildir. Aynı zamanda sevkiyat esnasında dağılma ya da bozulma gibi durumlarla karşılaşma riski en aza indirilir. Bu sayede paketli olan tüm içecek ve gıdaların zarara uğramaması sağlanır. 

 

Her aşamanın ivedilikle gerçekleşiyor olması, ürünlerin işletmeden çıkıp alıcıya ulaşana kadar ki tüm süreci hızlandırır. Bununla birlikte müşteri memnuniyeti arttığı gibi işletmenin ürün satış hızı da artar. Bu durum işletmeye hem zamandan hem de maddi açıdan büyük kazanç sağlar. Temesist olarak sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizle her zaman bu süreçte avantaj elde edebilirsiniz.