KAYAR RAF SİSTEMİ

Videoyu oynat

KAYAR RAF SİSTEMİ

Kayar raf sistemleri, genel olarak dinamik raflarda kullanılır. %4 oranında eğime sahip olan makaralı rulo kasetlerinin yerleştirilmiş olduğu kanallara yüklenen aynı ebattaki ve içerikteki paletli ürünlerin, giriş yönü tarafından yer çekimi etkisiyle çıkış tarafına doğru ruloların özelliği kapsamında kontrollü biçimde akış sağlayan depo raf sistemleri arasında yer alır. Kayar raf sistemi, istiflenmiş olan paletli ürünlerin ters yönden yüklenerek yine ters yönden boşaltılan aynı zamanda da fiziki yer çekimi kanunu modelini tercih eden ve enerji ihtiyacına gerek kalmayan bir depolama sistemidir.

Paletlerin üzerinde yer alan eğim sayesinde boşaltma yönü tarafından doğrudan kayması amacıyla makara sistemli kanallardan oluşur. Kayar raf depoları, stoklama aracılığıyla sevkiyata hazırlamak amacıyla sık sık kullanılır. Stok ömrünün kısa olduğu ve çabuk bozulabilecek ürünlerin kontrolü bu sayede hem pratik hem de kolay şekilde yapılabilir. Raf makaraları ise yapıları gereği farklı malzeme yapısına göre uyarlanabilir özelliklere sahiptir.

Depolarda Kayar Raf Sistemi Kullanmanın Avantajları Nelerdir? 


  • Kayar raf sistemleri, pek çok açıdan avantaj sağlar. Bu avantajlardan kısaca şu şekilde bahsetmek mümkündür;
  • Ulaşım yolları kısaldığı için siparişler daha çabuk şekilde hazırlanır. 
  • Rasyonel, kompakt ve düzenli bir depo yönetimi oluşturulur. Bu sayede de yedi kata kadar daha çok otomatizasyon sağlanır. 
  • Bu sistem ile yürüyüş mesafeleri kısalır.Raf koridorlarında da tasarruf edilir. Aynı alan içinde daha fazla depolama kapasitesi oluşturulur.
  • First in first out yani ilk giren ilk çıkar prensibi ile malzemeler bayatlamaz. 
  • Yüklenmiş olan malzemeler, makaralar ile boşaltma yüzeyine otomatik şekilde nakledilir.
  • Kompakt ürün makarası sayesinde daha kısa süre içinde daha fazla sipariş hazırlanır.Hem yükleme hem de boşaltma koridorları açık şekilde ayrılır.Sipariş hazırlama işlemleri, yükleme işlemlerinden dolayı rahatsız edici hale gelmez.

Paletli Ürünler için Kayar Raf Sistemi

Paletli ürünler için kayar raf sistemi; paletlerin, hafif eğimli şekilde olan modüllere yerleştirilmiş makaralı kasetler üzerinde herhangi bir yardım almadan, tam olarak kendi ağırlığıyla yer çekimi ile belirli bir hızla kayması şeklinde tanımlanır. Bu sistem, raf bloklarından oluşur. Paletler de bu bloğun bir tarafından yüklenir. Aynı zamanda diğer tarafından boşaltılır. Bu sayede FIFO prensibi yani ilk giren ilk çıkar rahatlıkla uygulanır.

FİFO yani ilk giren ilk çıkar prensibi uygulandığı için stok ömrü kısa olan ya da çabuk şekilde bozulabilen ürünlerin kontrolü de kolayca yapılabilir. Kayar raf sistemlerinin derinlik, yükseklik ve genişlik ile ilgili tek önemli unsur ise; deponun ölçüleri ile kullanılacak istif makinasının özellikleri şeklindedir.

Makaralı Kayar Raf Sistemi 

Depo raf sistemleri arasında makaralı kayar raf sistemi, son derece avantajlıdır. Eğimli ve makaralı çerçevelere sahip olan raflar; malzemeler için son derece ideal bir şekilde hem giriş hem de çıkış yapılmasını sağlar. Bir uçtan yerleştirilmiş olan ürünler, rafın diğer ucundan çıkana kadarki süre içinde yer çekimi sayesinde hareket eder. Bu yöntem, ürünlerin mükemmel biçimde rotasyona dahil edilmesini sağlar. Aynı zamanda değiştirme alanlarında meydana gelen karışıklığı önler. Bununla beraber sipariş hazırlama işlemlerinin de hızını büyük oranda artırır. 

Malzemelerin toplanmasını ekstra şekilde hızlandırmak için Easy WMS yazılımı ya da pick to light araçları gibi sistemler ile bu raf sistemi entegre halde kullanılabilir. Bu sistem, sipariş hazırlama hacminin son derece yüksek olduğu ve söz konusu tüm işlemlerin gerçekleştirilmesi için operatörlerin yer değiştirme durumunun önüne geçilmesinin amaçlandığı, tam anlamıyla depo alanlarını düşünerek tasarlanmış bir sistemdir. Bu sistemle sayısız avantaj elde etmek mümkündür. 

KAYAR RAF SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

Kayar raf sistemi paletlerin üzerinde eğim sayesinde boşaltma yönüne doğru kendiliğinden kayması için ağır makara kanallarından oluşmaktadır. Bir çok kanal yan yana ve üst üste yerleşik olduğundan alan yüksekliğinden optimum olarak istifade edilmektedir. Yükleme ve boşaltma tarafları ayrılmıştır.

Makaralar depolamanın yanı sıra nakliye görevini de gerçekleştirmektedirler. Paletli kayar raf depoları ara stoklama ve sevkiyata hazırlık için sevkiyat alanında, mal kabul veya sevk alanında kullanılabilmektedir. Raf kullanımı genellikle masti veya çatalları öne çıkabilen istif araçlarıyla kullanılabilmektedir. Paletlerin alındığı en alt katta manuel kullanışlı istif aracı kullanılabilir.

Stok ömrü kısa olan veya çabuk bozulabilecek malların kontrolu kolaylıkla yapılabilmektedir. Kayar raf makaralarının yapı itibarıyla farkli (makara ve fren mekanizması) malzeme cinsine göre uyarlanabilmektedir. Bu depo sisteminin başka avantajı ise optimal alan ve hacim kullanımı sağlaması ve otomatik malzeme akışı entegrasyonuna imkan sağlamasıdır.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN