Endüstriyel Depo Raf Sistemleri Projelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler  

Endüstriyel Depo Raf Sistemleri Projelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Endüstriyel depo raf sistemleri projelerinde dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Raflar endüstriyel alan ile ilişkilidir ve ürünleri depolamak amacıyla ideal bir yoldur. Lojistik, nakliye, depolama gibi süreçler endüstriyel rafların en uygun şekilde kullanılmasına bağlıdır. 

Endüstriyel depo raf sistemleri, teknolojik gelişmeler doğrultusunda büyük oranda gelişim sağlar ve tüm süreç içerisinde bir köprü işlevi görür. Bu sistemler; ürünleri, malzemeleri ve çeşitli envanterleri depolamaya yönelik olarak kullanılan metal yapılardır. Bir şeyleri depolamanın yanında ürünleri taşımak ve düzenlemek için de destek sağlar. 

Depolama işlemleri için fiziksel bir temel gerekir. Bu fiziksel temel depolar aracılığıyla sağlanır. Bu depoların iç kısımları, ürünleri korumak için yeterli ve güvenli bir yolu tam olarak sağlayamayacağı için yeni çözümler gerekir. Depoların iç kısımlarının yetersizliğini düzeltmek ve ürünleri uygun bir biçimde korumak amacıyla endüstriyel raflara başvurulur. Bu raf sistemleri, endüstriyel depodan tam kapasite yararlanmak için tasarlanır.

Endüstriyel depo raf sistemleri projelerinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

Depo İhtiyacının Analiz Edilmesi  

Depo ihtiyacının analiz edilmesi, doğru raf sistemi seçilmesi açısından önemli bir noktadadır. Raf sistemleri seçilirken bazı sistemler ürünlerin depolanması açısından diğerlerine göre daha verimli ve uygun durumdadır. Örnek vermek gerekirse içine girilebilir depo raf sistemleri, çok sayıda ürünün yüksek seviyede depolanması amacıyla verimli kullanım sağlar ve avantaj sunar. Küçük, orta, yüksek seviyelerdeki ürünlerin depolanması için depoların ihtiyacının doğru analiz edilmesi gerekir. 

Raf Tipi & Yapısının Belirlenmesi  

 

Raf tipi ve yapısı belirlenirken oluşturulacak olan depo ile raf sistemlerinin ilişki içerisinde olması ve aktif kullanıma uygun olması gerekir. Rahat hareket edilebilen sistemler kurulması ürünlerin kolaylıkla bulunmasının yanı sıra çalışan kişilerin de rahat hareket etmesini sağlar. Depo raf sistemi seçilirken kullanışlılık ön planda olur. Raflar ne kadar kullanışlı ise depolanabilecek ürün miktarı da o kadar fazla olur. Kullanışlı raf modelinin aynı zamanda yapısal anlamda kaliteli olması gerekir. Uzun yıllar süresince kullanılan kaliteli sistemler sayesinde ürünler güvenli bir şekilde depolanırken işletme masrafı da azalır. İşletmenin başarısı açısından da kullanışlı ve kaliteli yapıdaki raf sistemlerini tercih etmek önemli bir noktadadır.

  • Depolama Kapasitesi ve Yoğunluğu 

İşletmelerin depolarında uygulamayı düşündükleri raf sistemini depolama kapasitesi ve yoğunluğunu göz önüne alarak belirlemesi gerekir. Depolama kapasitesi her işletmeye yönelik olarak farklılık gösterir. Bazı işletmelerin envanter yoğunluğu fazla iken bir başka işletmenin envanter yoğunluğu ortalama seviyededir. Güvenilir ve uzun ömürlü raf sistemleri için öncelikle depolama kapasitesi araştırılır ve daha sonra ideal sistem için adım atılır.

Depo Güvenliği  

Depo güvenliği, tüm faaliyetlerin başarılı bir şekilde işlemesini sağlamak için önemli bir durumdur. Stoklanan ürünlerin korunması açısından, çalışan işçilerin güvenliği açısından vb. etkenlerden ötürü etkin bir şekilde sağlanması gerekir. Rafların sabitlenmesi, malzemelerin düzgün biçimde istiflenmesi, aydınlatmanın yeterli olması gibi durumlar depo güvenliğini sağlamak açısından gereklidir.

Montaj ve Kurulumu  

Raf sistemlerinin montaj ve kurulumunu gerçekleştirmek için teknik beceri ihtiyacı doğar. Montaj işlemleri yoğun bir iş gücü ve zaman demektir. Kurulum ve montaj işlemleri için her daim gerekli belgelere sahip ve eğitimlerini almış profesyonel kişiler görev alır. Montaj araçlarının alanında uzman kişiler tarafından kullanılması gerekir. ,

Bütçe ve Maliyet  

Bir depolama raf sistemi seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi de bütçe ve maliyet etkenleridir. Düşük fiyatlı raf sistemi almak ir noktada mantıklı görünse dahi fiyatına aldanmamak doğru bir adım olur. Kaliteden asla ödün vermemek gerekir. İşletme ihtiyaçlarına yönelik ideal bir raf sistemi ararken rekabetçi fiyatları göz önünde bulundurarak hareket edilmelidir. Kapasitesi daha yüksek ve gelişmiş olan bir raf sistemine ihtiyaç duyuluyorsa fiyatlar da isteklere göre şekillenir. Gelişmiş bir depolama sistemine sahip olunduğunda verimli kullanım sunacağından kendi maliyetini de karşılar.

Gelecek İhtiyacı ve Genişleme

Sektör içerisinde yer alan iş modeli büyümeye ilerledikçe gelecek ihtiyaçları ve genişleme durumu değerlendirilir. Mevcut depolama alanı yetersiz gelir. Böyle durumlar ile karşılaşıldığında raf sistemlerinin genişlemesi gerekir. Büyüme dönemleri için depolama ihtiyaçlarını karşılamak ve verimlilik adına genişletilebilir raf sistemleri tercih edilir.

Temesist olarak çok çeşitli kullanım alanları için çok çeşitli sektörlere yönelik raf sistemleri sunuyoruz. Kaliteli ve başarılı hizmet çözümlerimizle depolarınızın efektif yönetilmesini kolaylıkla sağlarsınız. Depo raf sistemlerine yönelik daha fazla bilgi için uzmanlarımızı her zaman arayabilirsiniz.

Yorum yapın