İnşaat ve Yapı Sektöründe Depo Raf Sistemleri Nedir ve Neden Kullanılır?

İnşaat ve Yapı Sektöründe Depo Raf Sistemleri Nedir ve Neden Kullanılır?

İnşaat ve yapı sektöründe depo raf sistemleri büyük önem taşır. Her geçen gün hızla büyüyen inşaat ve yapı sektöründe çok fazla sayıda malzeme, ekipman ile alet kullanılır. Depo, hangar ya da fabrika gibi pek çok endüstriyel alanlarda kullanılan raf sistemi, geniş malzeme kitlesine sahip olan inşaat ve yapı sektörü için oldukça avantajlıdır. Bu sistemler, depo alan kullanımını verimli bir hale getirir. Ayrıca depolama kapasitesini arttırır. Bu sayede işletme maliyetleri de azalmış olur. 

 

Depo raf sistemleri genellikle çelik ya da alüminyumdan tasarlanan özel yapılardır. Pek çok avantajı da beraberinde getiren bu sistemlerde ürünlerin düzenli depolanması, daha fazla depolama kapasitesine yer açması, verimli ve sürekli üretim süreçleri gibi şirket yönetimine katkı sağlanır. Birbirinden farklı inşaat malzemesinin düzenli bir şekilde depolanması, ürünlere ulaşımı kolaylaştırdığı gibi malzeme kayıplarının da önüne geçer. Düzenli depo yapısı, çalışanların depo alanında daha kolay hareket etmesini sağlayarak vakit kaybını önler. Temesist olarak inşaat ve yapı sektörü için en uygun depo raf sistemini tasarlayarak hizmetler sunuyoruz.

İnşaat ve Yapı Sektöründe Depo Raf Sistemleri Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

İnşaat ve yapı sektöründe depo ve raf sistemleri seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bunların ilk sırasında işletmenin ihtiyacı doğrultusunda seçim yapması yer alır. Seçilen depo raf sisteminin ağırlık kapasitesine, malzeme uygunluğuna ve çevre koşullarına olan dayanıklılığa dikkat edilmesi gerekir. 

Alanın verimli kullanılması da bu aşamada oldukça önemlidir. Raf sisteminin yerleşimi ve depo raf sistemleri montaj süreci belirlenerek net bir plan çerçevesi oluşturulmalıdır. Şirketin gün içerisindeki depolama kapasitesi belirlenmeli, ürün özellikleri, ağırlıkları ve kullanım alanları da netleştirilerek bu doğrultuda yerleşim yapılmalıdır. Bu sayede ihtiyaç duyulan ürüne ulaşım kolaylaşır. Depoya mal girişi ve depodan mal çıkışı da hızlanacağı için hem seri üretim hem seri satış söz konusu olur. 

İnşaat Sektöründe Depo Raf Sistemleri Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Depo raf sistemleri; akıllı ve sanayi raf sistemleri olmak üzere iki ana gruptan oluşur. Akıllı raf sistemlerine robot teknolojisi hâkimdir. Sanayi raf sistemleri ise daha manuel bir kullanıma sahiptir. Her iki sistem de inşaat ve tapı sektöründe kullanılabilir olmasına rağmen hem ihtiyaçlar hem depolanan malzemeler göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Bu grupların da yine kendi içerisinde ayrıştırılarak farklı sistemleri mevcuttur. Bu sistemler arasında palet raf sistemi, mekanik raf sistemi ve gravite raf sistemleri yer alır. 

Palet raf sistemi genellikle daha büyük alanlarda kullanılan bir sistemdir. Paletler, genelde ağır yükler için kullanılır. Ayrıca ürünlerin düzenlenmesi, yükleme ve boşaltma işlerinin kolay şekilde yönetilip depo alanlarının daha verimli bir halde kullanılması için tasarlanır. Palet raf sistemi pek çok sektörde kullanılabilen çeşitli bir sistemdir. Bu sistemin yanı sıra sıklıkla tercih edilen raf sistemlerinden bir tanesi de mekanik raf sistemleridir. Bu sistemler manuel girişin pek mümkün olmadığı alanlar için oldukça uygundur. Belirli depolama alanları ve malzemeler için özel olarak tasarlanır. Bu sistem; inşaat ve yapı sektörü, otomotiv sektörü gibi alanlarda son derece kullanışlıdır. 

Tüm bu sistemler, işletme açısından büyük avantaj sağlar. Genellikle malzemelerin yüksekliğine göre ayarlanabilen raf sistemleri, daha fazla depolama kapasitesi demektir. Daha az yer işgal eden malzemeler sayesinde üretim daha da arttırılabilir. İnşaat ve yapı sektöründe yer alan işletmenize en uygun depolama alanı hakkında daha net bilgiler elde etmek için depo raf sistemi videoları izleyebilirsiniz. Deponun büyüklüğü fark etmeksizin, istiflenen ürünlerin çokluğu ve kapladığı hacmi görerek en doğru kararı verebilirsiniz. 

İnşaat Sektöründe Depo Raf Sistemleri Kurulum ve Bakım Süreçleri

İnşaat sektöründe depo ve raf sistemlerinin hem kurulum hem bakım süreçleri birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Planlı bir kurulum yapmak depo içerisinde malzeme yönetimini kolaylaştırır. Depolanacak ürünlere göre kurulumu yapılan raf sisteminde, ürün çeşitliliği önemlidir. En ağır ve en hafif ürünlerin tespiti, genişlik ya da yükseklik gibi etkenler büyük önem taşır. 

Kurulan bu düzenekte ürünlerin doğru şekilde istiflenmesi ürüne ulaşımı kolaylaştırır. Bu sayede zaman tasarrufu sağlanarak üretime daha çok vakit kalır. Tüm bu sistemsel çalışmalar esnasında depo raflarının bakımı da ihmal edilmemelidir. Belirli zaman aralıklarında bakım ve onarım yapılması, rafların uzun ömürlü kullanılmasını sağlar. Olası kazalar önlenerek işletme maddi bir kayba uğramadan, üretim ve depolama sürecini yönetir. 

Yapı Sektöründe Depo Raf Sistemleri ile Depolama Maliyetlerini Nasıl Azaltılır?

Yapı sektöründe depo raf sistemleri ile depolama maliyetlerini azaltmak mümkündür. Bunun için depo raf sistemi doğru bir şekilde kullanılmalı ve yönetilmelidir. Doğru tasarlanan ve monte edilen sistemler sayesinde daha fazla malzeme depolanabilir. Bu sayede israf önlenerek daha fazla malzemeye yer açılmış olur. 

Yapılan düzen sayesinde depo alanında kullanılan malzeme miktarı doğru şekilde yönetilebilir. Raf sistemi ile depo daha kullanılabilir hale gelir. Depoya erişim kolaylaştığı için depo yük taşıma işlemleri daha hızlı ve az maliyetli hale gelir. İhtiyaç duyulan malzemelerin tek seferde taşınıp yerleştirilmesi işletmenin daha az maddi gidere uğramasını sağlar. Firmamızı tercih ederek kurulacak raf sistemleri sayesinde depo alanlarınızı verimli ve efektif bir şekilde genişletebilirsiniz. Böylece daha az maliyetle daha fazla verim elde edebilirsiniz.